باران عشق
LOVE RAIN
نوشته شده توسط : ☂مَهدیبا (MahDiba)♂♥♀♥♠

 

در نمایشهای هیپنوتیزم لحظات مجذوب کننده ای وجود دارد . هنگامیکه شرکت کنندگان نمایش را به برآشفتگی و دستپاچگی در مقابل حضار وامیدارد . اما هیپنوتیزم چیزی فراتراز یک سرگرمی میباشد. هنگامی که توسط یک متخصص با صلاحیت بکارگرفته شود میتواند بسیاری از مسایل مشکل ساز شما را رفع کند . به خواندن خود ادامه دهید تا با حقایق هیپنوتیزم آشنا گردید .
 
 هیپنوتیزم چیست؟
 
فرهنگ لغت Webster واژه هیپنوتیزم را اینگونه توصیف می کند : حالتی است مشابه خواب که توسط کسی القا شده باشد و تلقیناتش بسادگی و بدون مقاومت توسط فرد پذیرفته می گردد . اگر چه کارشناسان معتقدند هیپنوتیزم بیشتر نوعی خیالبافی است تا یک خواب .
 
هنگام هیپنوتیزم شما همواره هوشیار هستید و تنها به محرکات بیرونی واکنش نشان می دهید . این اساسا مشابه زمانی است که در حال مطالعه یک کتاب مهم و جذاب هستید . شما حقیقتا" نمیتوانید به چیز دیگری جز موضوع آن کتاب فکرکنید . تمام توجه شما متمرکز خواهد ماند تا زمانی که وضعیت حس آگاهی تان تغییر کند .
 
هیپنوتیزم چگونه عمل می کند؟
 
برای رساندن به این حالت ، فرد هیپنوتیزم کننده شما را وادار به تمرکز بروی صدای خود و یا یک شیء میکند . چیزی که در مرحله بعد رخ می دهید اینست که ذهن آگاه و هوشیار شما فعالیتش در روند تفکر کاهش می یابد زیرا عمیقا آرامش ذهن پیدا کرده اید . این موضوع سبب میشود ذهن ناخوداگاه شما در دسترس او قرار گیرد .
هنگامیکه هیپنوتیزم میشوید ، بیشتر مستعد پذیرش تلقینات در خصوص اینکه چگونه احساس کرده ، رفتار نموده و بیاندیشید ، خواهید شد . زمانی که فرد هیپنوتیزم کننده با شما سخن میگوید ، ذهن ناخوداگاه شما با مقاومت کمتری تلقینات را می پذیرد . این دقیقا مانند حالتی است که فرد هیپنوتیزم کننده مستقیما با شخص تصمیم گیرنده در اداره و نه یک کارمند جزء صحبت میکند .
 
اقسام هیپنوتیزم ؛
 
از نقطه نظر علمی هیپنوتیزم به سه گونه عمده تقسیم میگردد : تلقینی ، پسرفتی و تحلیلی . هر کدام از این اقسام توسط متخصصین علم هیپنوتیزم مورد استفاده قرار میگیرند .
 
تلقین درمانی زمانی است که به فرد تلقینات ساده ای القا می شود تا طرز فکر ، احساس و کردار وی را تغییر دهند تا اینگونه مشکل او را رفع کنند . هیپنوتیزم کننده های نمایشهای سرگرمی نیز در این گروه قرار می گیرند . هر چند که در آن کار جنبه درمانی مطرح نمی باشد .
 
در پسرفت درمانی فرد هدایت می شود تا خاطرات گذشته خود را بیاد بیاورد ، تا وی بهتر بتواند به علت مشکلاتی که اکنون از آنها رنج می برد ، پی ببرد .
 
سرانجام در تحلیل درمانی متخصص می کوشد ذهن ناخودآگاه فرد را تحلیل کند تا متوجه مشکل آن گردد .
 
آیا شما می توانید هیپنوتیزم شوید؟
از نقطه نظر تئوری ، هیپنوتیزم بروی همه افراد انجام شدنی است . با این وجود استثناهایی وجود دارند . متخصصین کشف کرده اند که هیپنوتیزم کودکان خردسال ، افراد مست و اشخاص دارای بهره هوشی بسیار پایین ، عملا" غیر ممکن است . مضاف بر اینکه ناتوانی در تمرکز کامل میتواند هیپنوتیزم شدن را برای فرد غیر میسر سازد .
 
برای هیپنوتیزم شدن سه پیش نیاز اساسی وجود دارد :
 
1 باید خواهان و راغب به هیپنوتیزم شدن باشید .
 
2 باید به اینکه هیپنوتیزم بروی شما قابل انجام است باور داشته باشید .
 
3 باید قادر باشید آرام شده و تمدد اعصاب پیدا کنید .
 
هیپنوتیزم هنگامی به بهترین صورت عمل می کند که شما شدیدا" برانگیخته شده باشید و هیپنوتیزم کننده از مشکل خاص شما که برای کمک به او مراجعه کرده اید آگاه باشد .
 
این تصور که افراد شکّاک به هیپنوتیزم و یا دارای اراده قوی قادر به هیپنوتیزم شدن نمی باشند واهی و غیر واقعی است . درحقیقت متخصصین بر این باورند که چنین افرادی کاندیدهای بسیار مناسبی برای هیپنوتیزم شدن هستند . هرچند که فرد می بایست خود مایل به همکاری باشد .
 
تلقینات پس از هیپنوتیزم
 
تلقیناتی که شما را هدایت می کند تا اینکه باورشان نمایید ، می تواند توسط صدای فرد ، کلمات ، حرکات ، اصوات خاص و حتی یک رایحه خاص آغاز گردد. با وجود این میتواند شستشوی مغزی طولانی مدتی برای شما ایجاد کند. برای مثال هرگاه کلمه "کاستینوپل" را می شنوید اقدام به سرقت منازل میکنید . همانند شخصیت وودی آلن در فیلم نفرین عقرب .
 
با این وجود ، تلقین درمانی بطور کلی پیرامون تغییر رفتار شما در آینده میباشد . در حین این نوع هیپنوتیزم به شما تلقیناتی داده میشود که درآینده میبایست اجرا گردند . برای مثال چنانکه شما تلاش میکنید کشیدن سیگار را ترک کنید ، به شما القا میگردد هرگاه هوس سیگار کشیدن کردید ، در شما احساس اشتیاق به دویدن و یا چیزی مشابه آن پیدا خواهد شود .
 
اینها تلقینات پس ازهیپنوتیزم نامیده میشوند . شما دیگر تحت هیپنوتیزم نخواهید بود اما تلقینات به کار خود ادامه خواهند داد . این با کنترل فکر تفاوت دارد که در آن تاثیر یک جلسه هیپنوتیزم درمانی تنها برای مدت تقریبی چندین ساعت تا دوهفته ادامه خواهد یافت .
 
این گونه تلقینات بمنظور اینکه بتوانند تاثیر مفید طولانی مدت داشته باشند ، نیاز دارند تا در یک دوره چند جلسه ای تقویت گردند .همچنین "هیپنوتیزم درمانهای
مجرب" برای شما مطالب خواندنی و سی دی های صوتی تدارک می بینند تا هر روز خودتان شخصا" به تقویت تلقینات بپردازید .
 
آیا هیپنوتیزم خطری ندارد؟
 
بزرگترین ترس و واهمه در رابطه با هیپتوتیزم این است که شما را وادار به انجام اعمال پست و غیر اخلاقی نماید. اطمینان داشته باشید شما را نمیتوان وادار به انجام کاری گردانید که در حالت عادی انجامش نمی دهید .
 
بیاد داشته باشید این ذهن ناخودآگاه شما می باشد که در حین هیپنوتیزم مورد درخواست و مخاطب قرار میگیرد و از آن جایی که اخلاقیات شما درآن جای گرفته، شما کاملا از انجام عملی بر خلاف اراده خود مصون میباشید. تنها زمانی هیپنوتیزم خطرناک میباشد که فرد تحت تاثیر الکل و مست باشد .
 
هیپنوتیزم برای چیست؟
 
قبلا اشاره کردیم که هیپنوتیزم می تواند در درمانهای روانشناسی مورد استفاده قرارگیرد. اما موارد استفاده کاربردی دیگری نیز دارد که شامل :
 
تغییرعادات غلط چون پرخوری و استعمال دخانیات
 
 برطرف کردن ترسهای مفرط
 
 کاهش استرس اضطراب و ترس
 
 درمان آسم
 
 التیام بیماریهای پوستی
 
 درمان سردردهای میگرن
 
 کاهش عوارض شیمی درمانی
 
 کنترل خونریزی در جراحی ها و اعمال دندانپزشکی
 
 کنترل فشار خون
 
 بهبود سیستم ایمنی بدن
 
به عنوان یک اصل ، هیپنوتیزم همراه با دیگر درمانها مورد استفاده قرار میگیرد و نه لزوماً بطور انفرادی شروع کنید .
 
 یافتن متخصص
 
هیپنوتیزم زمانی کاربردی وسیع دارد که فقط توسط سازمانهای معتبر انجام پذیرد . در واقع انجام عمل هیپنوتیزم در اکثر کشورها کنترل قانونی نمی گردند . اساسا دو دسته وجود دارند که به حرفه هیپنوتیزم به مفهوم درمانی آن مشغول هستند .
 
نخست متخصصین علوم پزشکی مجاز ، پزشکان ، روانشناسان ، کارشناسان علوم اجتماعی و روانپزشکان . روی هم رفته این افراد علاوه بر تحصیلات دانشگاهیشان آموزش تخصصی دیده اند تا قادر به انجام عمل هیپنوتیزم گردند .
 
دوم هیپنوتیزم کنندگان گواهی نامه دار غیر متخصص . این افراد متخصص پزشکی نمی باشند اما دوره آموزشی 200 ساعته هیپنوتیزم را بپایان رسانیده اند .
 
هیپنوتیزم شدن ؛
 
در هنگام انتخاب متخصص مناسب برای خودتان ، بهترین راه ، پرسش از شخصی است که شما به پیشنهادش اعتماد دارید . مشورت کنید .
 
هنگامیکه شما فردی را یافتید از آنان راجع به اینکه چه آموزشهایی را فرا گرفته اند و چه مدت است که در حال انجام دادنش هستند ، و اینکه وابسته به کدام سازمان و انجمن متخصصین میباشند ، سوال کنید .
 
برای یک جلسه یک ساعته ، انتظار پرداخت مبلغی در حدود سی هزار تومان را داشته باشید . هر چند این احتمال وجود دارد پیشنهاد چندین جلسه ای گروهی به شما شود که از لحاظ اقتصادی به صرفه میباشد زیرا تعداد جلسات مورد نیاز بسته به مشکلی است که شما سعی در رفع آن دارید .
 
در یک جلسه هیپنوتیزم عادی ، نیمی از زمان صرف مشاوره و آموزش در خصوص رویداد اصلی و نیمه دوم شامل القاء هیپنوتیزم می شود .
 
پرسشهای متداول در خصوص هیپنوتیزم
 
1 آیا هیپنوتیزم عوارض زیانبار بلند مدت دارد؟
خیر . هیپنوتیزم برعکس برای بهبودی تندرستی شما در بلند مدت میباشد . در هرصورت سابقه پزشکی خود را با هیپنوتیزم کننده در میان بگذارید تا مطمئن شوید یک کاندید ایده آل می باشید . همچنین اگر شما زمینه تفکرات توهم آمیز دارید و یا از الکل و مواد مخدر استفاده می کنید ، امکان خطر وجود خواهد داشت .
 
هنگامی که شما از حالت خلسه خارج می گردید ممکن است اندکی احساس گیجی و و سردرگمی کنید ، اما هیچگاه این حالت زیاد بطول نخواهد انجامید . احساس اضطراب پس از آن معمولا نشانه اثر بخشی درمانی می باشد . با این حال با هیپنوتیزم کننده خود در خصوص آن صحبت کنید .
 
2 آیا میتوان تا مدت نامحدود تحت تاثیرهیپنوتیزم باقی ماند؟
هر شخصی که فیلمهایی نظیر Office Space را دیده باشد در این فکر است که هرگاه هیپنوتیزم کننده در حین هیپنوتیزم فرد ناگهان بمیرد
چه اتفاقی رخ خواهد داد . نگران نباشید ، شما قادر خواهید بود به تنهایی از حالت خلسه خود خارج گردید .
 
یا برای چند دقیقه به خواب فرو خواهید رفت وبطور طبیعی بیدار خواهید شد و یا متوجه آن می شوید که کسی با شما سخن نمیگوید و با یک احساس طراوت چشمان خود را باز می کنید .
 
3 آیا میتوان در هر زمان از آن حالت خارج شد ؟
 
همانطور که قبلا بحث شد هیپنوتیزم می باید از طرف شما و با میل داوطلبانه حس ناخودآگاه صورت گیرد . بنابراین ضمیر ناخودآگاه شما همواره تحت کنترل می باشد و هرگاه موضوعی ناراحتتان کند ، قطعا امکان خواهد داد از آن حالت خارج شوید .
 
4 آیا میتوان حالت خلسه را بعدا به خاطر آورید ؟
 
هر اندازه جلسه هیپنوتیزم عمیقتر باشد به خاطر آوردن لحظات هنگام هیپنوتیزم کمتر خواهد بود . و این ضمیر ناخودآگاه خود شماست که می گوید به چه اندازه هیپنوتیزم عمیق باشد . اکثر افراد قادر هستند حداقل لحظاتی را به خاطر بیاورند .
احساس خواب آلودگی میکنید ... 
 

اعتبار هیپنوتیزم بعنوان یک ابزار درمانی قابل اطمینان همواره مورد بحث دانشمندان بوده است . اما هزاران مشتری خوشنود نمیتواند بی سبب و غیر واقعی باشد.میتواند ؟ اگر اعتقاد دارید که هیپنوتیزم برای شما مناسب میباشد بهترین توصیه در این نظر این است که با توقعات و انتظارات معقول و اندک به آن مبادرت ورزید .




:: برچسب‌ها: هیپنوتیزم , هیپنوز , روش هیپنوز شدن , یوگا , عرفان , تلقین , تصور پرواز , رلکس , تثبیت نگاه , فواید هیپنوتیزم , تنفس پرانا , خود هیپنوز , مروری بر هیپنوتیزم , خلسه , ضمیر ناخودآگاه , هیپنوتیزم شدن , میگرن , اقسام هیپنوتیزم , ,
:: بازدید از این مطلب : 1011
|
امتیاز مطلب : 29
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 فروردين 1391 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:








دوستان عزیز برای بهتر شدن مطالب از پیشنهادات و انتقادات خود مرا آگاه سازید. م ب مهدیبا